Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Halo słoneczne 22° | 1.01.2017

vitoos

Halo słoneczne 22° (bo jest jeszcze 46°) powstaje w atmosferze na skutek załamania światła w chmurze zawierającej kryształki lodu. Występuje jako biały lub barwny okrągły pierścień, w którego centrum znajduje się słońce. Zazwyczaj występuje czerwone zabarwienie do wewnątrz okręgu (jak u mnie), rzadziej fioletowe na zewnątrz. Halo słoneczne 22° powstaje w obecności chmur cirrus, gdzie światło załamuje się w trójkątnych kryształkach lodu i zawsze ma tą samą wielkość kątową.

W Nowy Rok dostałem cynk od kolegi, że na niebie widać halo słoneczne. Jakie to szczęście, że najpierw zrobiłem jedno zdjęcie z okna, a dopiero później wyszedłem na zewnątrz, żeby poszukać bardziej sprzyjających okoliczności przyrody, bo kiedy wyszedłem, hala już nie było.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • radzido

  Ciekawe to, nigdy nic podobnego nie widziałam, ale to może dlatego, że rzadko patrzę w słońce. ;)
  Za to halo wokół księżyca jest dość pospolitym zjawiskiem, z dzieciństwa pamiętam, jak mówiono, że zwiastuje nadejście mrozów. Na szczęście nie jest to do końca prawda, bo widziałam je kilka dni temu, a tymczasem wciąż jest ciepło. ;).

 • mikimama

  Ile ciekawych rzeczy dowiaduję się na Twoim blogu :)

 • vitoos

  Radzido, słyszałem o tym halo, że było widoczne w dużej części kraju, także na Podkarpaciu, dokładnie w Sylwestra. Mnie niestety obraz już się na tyle rozmywał z niewyspania, że go nie zauważyłem :/
  Miki, a miło mi :)

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci