Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

niebo

Słup słoneczny | 19.01.2019

vitoos

To już drugie tego typu zjawisko optyczne, które udało mi się zaobserwować w tym roku. Wczorajszy ranek był bardzo mroźny, ale to nie przeszkodziło mi wyskoczyć na kilka chwil na zdjęcia. Uwieczniłem poranny słup słoneczny, czyli zjawisko optyczne w atmosferze przyjmujące postać kolumny świetlnej. Powstaje ona w wyniku odbicia światła słonecznego od poziomych powierzchni uporządkowanych poziomo swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu.

FOT WITOLD OCHAŁ SŁUP SŁONECZNY PODKARPACIE SZKODNA POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI ZJAWISKA OPTYCZNE NIEBO

Subtelne halo księżycowe | 16.12.2018

vitoos

Dwa tygodnie temu dosłownie na kilka chwil pojawiło się na niebie subtelne halo księżycowe. Widziałem je już kilka razy, ale jak dotąd nie udało mi się zrobić mu zdjęcia. Tym razem zdążyłem.

Dziś ostatni dzień roku, więc życzę wszystkim odwiedzającym, aby przyszły rok nie był gorszy od mijającego. Dużo zdrowia i czasu na oddawanie się swoim pasjom ;)

FOT. WITOLD OCHAŁ HALO KSIĘŻYCOWE 16.12.2018 ZAGORZYCE POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI ZJAWISKO OPTYCZNE KSIĘŻYC

Zjawisko niewyjaśnione

vitoos

Dziś sięgam do głębokiego archiwum zdjęć. Powstały one jeszcze, kiedy nie interesowałem się zjawiskami optycznymi ani atmosferycznymi. Do zachodu słońca było dwie godziny, byłem na wakacjach w okolicach Kotliny Kłodzkiej. Z jednej strony świeciło słońce, z drugiej najprawdopodobniej padał deszcz. Na kilka minut na niebie pojawiło się coś na kształt tęczy....

FOT. WITOLD OCHAŁ ZJAWISKA OPTYCZE ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE TĘCZA KOLOROWE NIEBO KOTLINA KŁODZKA, SREBRNA GÓRA

Promienie antyzmierzchowe i lekka tęcza

vitoos

Początek września. Na niebie ciekawe chmury i od czasu do czasu padający deszczyk. Udałem się na pobliskie wzniesienie skąd obserwowałem okazałe promienie antyzmierzchowe i subtelną tęczę.

FOT. WITOLD OCHAŁ PROMIENIE ANTYZMIERZCHOWE TĘCZA PODKARPACIE POWIAT RZESZOWSKI TRZCIANA

Kwietniowy wieczór

vitoos

Jakoś umknęły mi te zdjęcia. Trafiłem na nie dzisiaj przeglądając archiwa w poszukiwaniu zaległych zdjęć do publikacji. Popatrzyłem na nie i od razu przypomniał mi się kwietniowy zachód słońca. Tego dnia odpuściłem wieczorne fotografowanie, ale kiedy zobaczyłem przez okno, co dzieje się na niebie, w 10 minut byłem w terenie z aparatem i uwieczniałem te piękne chwile.

FOT. WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI GÓRA ROPCZYCKA ZACHÓD SŁOŃCA

Słońce za brzozą

vitoos

Dziś wspomnienie sierpniowego zachodu słońca, kiedy zupełnie przypadkiem udało mi się zrobić te zdjęcia. Miałem na celu sfotografować tylko drzewo i operujące za nim słońce.

Chmury altocumulus stratiformis i promienie antyzmierzchowe

vitoos

W poniedziałek niedługo po wschodzie słońca wyglądnąłem na zewnątrz, a tam na niebie okazałe chmury, zwane altocumulus stratiformis. Szybko pojechałem na pobliskie wzniesienie, gdzie zrobiłem im szeroką (180°) panoramę. Po przeciwnej stronie można było z kolei dostrzec promienie antyzmierzchowe.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci