Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

niebo

Halo słoneczne 22° | 10 i 11.03.2018

vitoos

10 i 11 marca na niebie pojawiało się po raz kolejny halo słoneczne. W sobotę kilka godzin po wschodzie słońca zrobiłem to zdjęcie.

I drugie zdjęcie, które zrobiłem w niedzielę przed południem:

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE ZAGORZYCE SZKLARY HALO SŁONECZNE 22° NIEBO ZIMA ZJAWISKA OPTYCZNE

Słup słoneczny | 10.03.2018

vitoos

W poniedziałkowy ranek, jak już wspominałem udało mi się zaobserwować i sfotografować subtelny słup słoneczny. Dzisiaj kilka zdjęć z tego zjawiska.

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE KAMIONKA SŁUP SŁONECZNY ŚWIT WSCHÓD SŁOŃCA PORANEK ZIMA

Pomiędzy śnieżycami

vitoos

W ubiegłą sobotę nad regionem przechodziły liczne komórki opadowe. Z opadami śniegu oczywiście. Wieczorem postanowiłem udać się na krótkie fotografowanie i udało mi się uchwycić kawałek bezchmurnego nieba pomiędzy jedną a drugą śnieżycą (zdjęcie to panorama z sześciu pionowych ujęć).

WITOLD OCHAŁ, PODKARPACIE ZAGORZYCE ŚNIEŻYCA KONWEKCJA, ZIMA

Wschód księżyca | 2.03.2018

vitoos

Trzecia pełnia księżyca w tym roku i trzecie udane fotografowanie. Tym razem w ekstremalnych, jak dla mnie warunkach, przy -10 °C i wietrze potęgującym mróz.

Prognozy nie były optymistyczne bo od południowego zachodu nadciągały chmury, a nad wschodnim horyzontem wisiał gęsty smog. Dopiero pół godziny po wschodzie, księżyc pokazał się w całej swojej okazałości.

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE ZAGORZYCE WSCHÓD KSIĘŻYCA PEŁNIA ZIMA SNIEG KSIĘŻYCOWY KRAJOBRAZ

Zimowo wiosenny wieczór

vitoos

Na 3 dni przed opadami śniegu, w dzień, kiedy miała miejsce niebieska pełnia księżyca, miał miejsce niesamowity zachód słońca. Tradycyjnie pojechałem w plener z jednym obiektywem, na dodatek tele. Kto się mógł spodziewać, że księżyc pokaże się tylko na chwilę, ale poza tym niebo zgotuje prawdziwy spektakl. Na szczęście został jeszcze smartfonowy aparat.

Zdjęcia w kolejności od zrobionego najpóźniej do zrobionego najwcześniej. Pierwsze na zachód, drugie na południe, trzecie na wschód. Jedynie północne niebo nie nabrało koloru.

Mam malutką prośbę do czytelników. Gdyby ktoś zechciał pomóc w pisaniu pracy magisterskiej i poświęcił kilka minut na wypełnienie anonimowej ankiety, byłbym bardzo wdzięczny. Ankieta pod tym LINKIEM

 

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE GÓRA ROPCZYCKA ZACHÓD SŁOŃCA WIECZÓR ZMIERZCH NIEBO CHMURY

Blue Moon | 31.01.2018

vitoos

Blue Moon. Hm... wcale nie był niebieski :P Niebieskim księżycem nazywa się drugą pełnię występującą w tym samym miesiącu. Ostatnio miało to miejsce 19 lat temu.

Jednocześnie z tym zjawiskiem miało miejsce zaćmienie księżyca, a ostatnie zaćmienie niebieskiego księżyca było aż 150 lat temu. U nas niestety zaćmienia nie było widać i na pocieszenie zostaje z trudem przebijający się przez chmury Blue Moon. Zdjęcie z godziny 16:37.

BLUE MOON WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE GÓRA ROPCZYCKA WSCHÓD KSIĘŻYCA PEŁNIA SATELITA NIEBIESKI KSIĘŻYC ZIMA

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci