Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

niebo

Firany zwisające z chmur

vitoos

poniedziałek pokazywałem pomarańczowo - czerwono - różowy zachód słońca. Tego dnia, nieco wcześniej fotografowałem na dłuższej ogniskowej intensywne smugi opadowe, które  wyglądały jak firany zwisające z chmur.

 

Burza z wyładowaniami | 10.07.2018

vitoos

Miałem trochę mniej szczęścia, niż poprzednio. Tym razem burza była co prawda bliżej (ok. 25 km ode mnie), ale było jeszcze trochę jasno i większość wyładowań przysłaniały smugi opadowe. Jednak kilka piorunów udało się złapać.

WITOLD OCHAŁ MIELEC BURZA Z WYŁADOWANIAMI PIORYNY KOMÓRKA BURZOWA CHMURY NIEBO

Przeczucia i co z tego wynikło

vitoos

To było w ubiegły poniedziałek. Spacerowałem sobie po łące i usiłowałem fotografować owady, kiedy od północy zaczęły nachodzić na niebo ciemne chmury. Do zachodu było jeszcze prawie dwie godziny. Pomyślałem, że jeśli wszystko pomyślnie się ułoży i pomiędzy słońcem, a mną utrzyma się ta ciemna chmura z opadami deszczu, zachód może być zjawiskowy. Skoczyłem do domy wymienić obiektyw, odczekałem jeszcze chwilę i pojechałem na pobliskie wzniesienie czekać na zachód. Moje przeczucie tym razem  mnie nie zawiodły i byłem świadkiem kolorowego zachodu z podświetlonymi chmurami i smugami opadowymi. Warunki te mogę śmiało zaliczyć do jednych z najbardziej spektakularnych jakie dane mi było fotografować w tym sezonie.

FOT. WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE ZAGORZYCE ZACHÓD SŁOŃCA SMUGI OPADOWE CHMURA OPADOWA NIEBO

Burza | 08.07.2018

vitoos

Co prawda już się obudziłem, ale tylko jednym okiem. Zza okna doszły mnie jakieś dziwne pomruki. Nie chciało mi się wierzyć, że to burza, bo kiedy dzień wcześniej przeglądałem prognozy, to miało być raczej pogodnie. I było. Podczas, gdy u mnie świeciło słońce, dwadzieścia kilometrów dalej przechodziła mocno uwodniona burza. W dziesięć minut byłem na pobliskim wzniesieniu i już robiłem zdjęcia. W zasadzie pierwsze zdjęcie jakie zrobiłem wyszło najlepiej, bo burza szybko zaczęła się oddalać.

FOT. WITOLD OCHAŁ BURZA RZESZÓW KOMÓRKA BURZOWA CHMURA BURZOWA SMUGI OPADOWE RZESZÓW PODKARPACIE

Obłoki srebrzyste | 07.07.2018

vitoos

Wczoraj po zmroku w końcu udało mi się złapać dosyć wyraźne obłoki srebrzyste. Fotografowałem je już w tym sezonie, ale były dużo słabsze. Wczoraj w sumie też szału nie było ze względu na chmury, ale liczy się przygoda ;) Pojawiły się już przed 22-gą, a chwilę później i ja wyskrobałem się na górkę z aparatem.

FOT. wITOLD OCHAŁ OBŁOKI SREBRZYSTE NLC PODKARPACIE SZKODNA

Resztki kolorowego nieba

vitoos

Prawie gotowy do spania zauważyłem dziwne jak na późny wieczór kolory za oknem. Jako, że mieszkam w dolinie, a dookoła rośnie mnóstwo drzew nie miałem pojęcia co dzieje się na zachodnim niebie, ale takie światło odbite od chmur mogło zwiastować tylko jedno. Siedem minut później byłem już na pobliskim wzniesieniu i zdążyłem jeszcze zrobić kilka fotek. Jak się potem okazało na zdjęciach znajomych, wcześniej całe niebo było żółte i pomarańczowe. Mnie została tylko czerwień, która pojawiła się już po zachodzie słońca.

Zdjęcia z 22 czerwca.

Koniunkcja Księżyca i Wenus | 16.06.2018

vitoos

16 czerwca miała miejsce koniunkcja Księżyca z Wenus. Na Księżycu widoczne jest światło popielate, czyli światło odbite od Ziemi. Obiekty zbliżyły się na niebie na odległość zaledwie 4,5 stopnia, a niskie położenie na niebie pozwoliło mi dla ozdoby umieścić w kadrze dodatkowy obiekt ;)

FOT. WITOLD OCHAŁ KONIUNKCJA KSIĘŻYC WENUS NOCNE NIEBO W CZERWCU

Kulka za krzyżem

vitoos

Kto zagląda do mnie regularnie wie, że lubię sobie łapać Księżyc i Słońce za różnymi odległymi obiektami. W tym przypadku do krzyża miałem w linii prostej około pięciu kilometrów. Jest tylko kilka dni w roku, właśnie w okolicy przesilenia letniego, kiedy z tej miejscówki można złapać taką sytuację.

FOT. WITOLD OCHAŁ ZACHÓD SŁOŃCA ZA KRZYŻEM BORKI CHCHELSKIE SZKODNA KRZYŻ III TYSIĄCLECIA BLISKA DALEKA OBSERWACJA PRZESILENIE LETNIE

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci