Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

reportaż

Zamknięcie bloga i nowy adres

vitoos

Niestety, po prawie 9 latach blogowania zostałem ja i inni blogerzy platformy BLOX potraktowani w bardzo nieuczciwy sposób. Ot tak, postanowiono zamknąć platformę, a wszystkie blogi usunąć tłumacząc to "spadającym zainteresowaniem blogami". Śmieszne dla mnie. Fakt, dużo treści przeniosło się na media społecznościowe, ale ja na swoim blogu nie odnotowałem spadku odwiedzających. Przeciwnie, z roku na rok zainteresowanie rosło.

Przygotowany przez BLOX mechanizm przenoszenia bloga na inną platformę niestety u mnie,  przy tak dużej ilości wpisów (ponad 3000) nie zadziałał. Zdołałem przenieść tylko teksty wpisów, a wszystkie zdjęcia muszę dodawać ręcznie. Potrwa to sporo czasu, ale obiecuję, że żadne treści z bloga nie znikną.

Już dziś zapraszam do subskrybowania nowego adresu bloga lub dodanie go do zakładek w przeglądarce. Nie będziecie żałować, bo w dalszym ciągu mam zamiar publikować nowe fotografie meteo, krajobrazowe i makro z mojego regionu.

witoldochal.wordpress.com

witoldochal.blog

Tatry ze Szkodnej | 6.03.2019

vitoos

Kiedy to ostatnio je widziałem...? Bodajże na początku października ubiegłego roku. Między czasie oczywiście kilka razy była bardzo dobra widoczność, ale nie miałem możliwości fotografowania. Po czterech miesiącach posuchy znów je zobaczyłem. Tatry ze Szkodnej, z odległości 136 km.

FOT. WITOLD OCHAŁ DALEKIE OBSERWACJE TATRY ZE SZKODNEJ

W związku z likwidacją BLOXA (29 kwietnia 2019 r), blog przeniósł się na adres: witoldochal.wordpress.com. Zapraszam do subskrybowania nowego adresu.

Pocztówki z Biecza

vitoos

Latem miałem okazję odwiedzić niewielkie urokliwe miasteczko w powiecie gorlickim województwa małopolskiego. Poniżej kilka pocztówek z tego miasta.

 

Pocztówki z Piwnicznej

vitoos

Latem ubiegłego roku miałem okazję pospacerować po Piwnicznej, sanatoryjnej miejscowości malowniczo położonej w powiecie sądeckim w województwie małopolskim.

 

Fotograficzne podsumowanie 2018 roku

vitoos

Mimo słabej fotograficznie końcówki roku, zdecydowanie ubiegły sezon fotograficzny muszę zaliczyć do udanych. Ciężko było mi wybrać kilka, a nawet kilkanaście zdjęć, z których jestem szczególnie zadowolony, dlatego postanowiłem zatem wybrać po kilka z różnej tematyki. Proszę więc o poświęcenie kilku minut na oglądnięcie wspomnianych.

1. Wschody i zachody Księżyca.

2. Słońce z bliska.

3. Zjawiska optyczne na niebie (4 x halo słoneczne, 1 x halo księżycowe, 1 x słońca poboczne, 2 x słupy słoneczne).

4. Wyładowania atmosferyczne.

5. Wschody i zachody słońca pod akacjami.

6. Dalekie obserwacje Tatr (ok. 140 km w linii prostej).

7. Tęcze.

8. Promieniste wschody i zachody słońca.

9. Żółte wschody i zachody słońca.

10. Pomarańczowe wschody i zachody słońca.

11. Czerwone wschody i zachody słońca.

12. Ciekawe i groźne chmury.

13. Smugi opadowe.

14. Zdjęcia nocne.

15. Owady.

Kto dotrwał do końca - fanfary! ;)

Na blogu w ubiegłym roku pojawiło się 375 wpisów z 1328 zdjęciami. Zarejestrowałem około 140 000 odsłon i około 44 000 unikalnych użytkowników.

Kasztel w Szymbarku

vitoos

Kasztel w Szymbarku (Małopolska) ma nietypowy wygląd. Nie przypomina typowej architektury polskich zamków, pałaców, czy obiektów obronnych. Jego sylwetka nawiązuje do stylu włoskiego z XIV i XV wieku.

Wybudowano go w XVI wieku, a budowa trwała 70 (!) lat. Budowla ma trzy dwie kondygnacje plus piwnice, prostokątny kształt, a na każdym narożu dostawiony jest kwadratowy alkierz, w którym na górze mieści się izdebka mieszkalna, na dole natomiast małe pomieszczenie wykorzystywane kiedyś jako zbrojownia.

Od stycznia 2011 roku budowla funkcjonuje jako Ośrodek Konferencyjno–Wystawienniczy. Kasztel otacza przestronny park, w którym znajduje się jeszcze oficyna dworska z końca XVIII wieku i restauracja "Stara Chata".

FOT. WITOLD OCHAŁ KASZTEL W SZYMBARKU OŚRODEK WYSTAWIENNICZO KONFERENCYJNY ROPA

Migawki z Rajdu Rzeszowskiego 2018

vitoos

Nie przepadam jakoś specjalnie za tego typu imprezami, ale  postanowiłem pojechać przyjrzeć się temu widowisku i przy okazji zrobić kilka fotek. Zdjęcia zrobione na odcinku specjalnym w miejscowości Zagorzyce, a sobotę 11 sierpnia.

FOT. WITOLD OCHAŁ RAJD RZESZOWSKI OS ZAGORZYCE 11.08.2018

Tunel kolejki wąskotorowej w Szklarach

vitoos

Pojechałem tam, aby upewnić się na własne oczy, że w tym roku nie ma lodospadów w tunelu w Szklarach. Tym razem niewielkie sople pojawiły się, ale nie od góry, tylko od dołu. Cieknąca woda zamarzała tworząc lodowe słupki. Dziś zostały tylko ich pozostałości. Część się stopiła, a reszta została połamana przez zwiedzających :/

W sieci można było w ciągu ostatnich tygodni spotkać informację, że lodospady są i w tym roku. To na skutek rozpowszechniania nieprawdziwych informacji m. in. przez redaktora Jacka P., dziennikarza TVN Turbo, który skradł zdjęcia z mojego fotoblogu i lansował się nimi na facebooku.

Tutaj opisuję tę historię.

 

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE SZKLARY TUNEL WĄSKOTORÓWKA SOPLE ZIMA 

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci