Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

makro inne

Mszyce, które okazały się nie mszycami

vitoos

Byłem przekonany, że to mszyce. Kiedy przeglądałem w domu zdjęcia z urywkami tych łodyg (fotografowałem na nich motyle), zwróciłem baczniejszą uwagę na ciemne kulki. Na powiększeniu okazało się, że to wcale nie mszyce! Następnego dnia nie bez trudu odszukałem miejsce, gdzie rósł ten ostrożeń i zrobiłem zdjęcia na maksymalnym powiększeniu. Jak widać na pierwszym zdjęciu tych dziwnych skorupek było około setki, albo i więcej. To mszyce spasożytowane przez Ośca korówkowego (Aphelinus mali)

Mszyce spasożytowane przez Ośca korówkowego (Aphelinus mali)

Mistrzowie budownictwa w skali makro

vitoos

Szukając owadów czasami znajduję tak niesamowite budowle, że trudno uwierzyć, że mogły zrobić to owady.

Ten domek można śmiało nazwać porodówką. Natknąłem się na niego na brzegu drogi na początku czerwca. Zbudowany był na cienkiej suchej trawce.

W ubiegłą niedzielę na gęsto porośniętej łące natknąłem się na niby prostą budowlę, ale jak uwierzyć, że zrobiła ją sobie ta maleńka larwa, która ciekawie wyglądała przez drzwi wejściowe...

Gąsienica jednej z małych ciemek ma w zwyczaju oblepiać się różnymi śmieciami, dzięki czemu jak mniemam mniej naraża się na zjedzenie przez ptaki. Znalezisko z połowy maja.

I ostatnia budowla, a raczej ubiór. Nie sądzę, abym tę gąsienicę zastał podczas linienia. Myślę, że to również jej kamuflujący ubiór.

Domki z dziurkami | Złotook

vitoos

Na skraju lasu zauważyłem dwie roślinki z zasuszonymi liśćmi, w których znajdowało się po kilka dziurek. Siedziało na nich kilka złotooków, a jeden z nich wystawiał głowę z owego listka.

Po chwili wyszedł z dziurki i odleciał.

Złotook (Chrysopidae)

Obrzydliwe larwie przedszkole

vitoos

Jak to zobaczyłem, to najpierw mnie wzdrygnęło. Potem ostrożnie do tego czegoś podszedłem. Na czubku dwóch pokrzyw znajdowała się ciekawa budowla. Zostały misternie połączone ze sobą czymś w rodzaju pajęczyny, a na tym całe stadko wijących się larw. Ciekawy jestem, co się z nimi będzie dalej działo i co się z nich wykluje... Jeśli czas pozwoli postaram się tam jeszcze zaglądnąć.

Małe i włochate

vitoos

Małe to było i włochate. Że małe to wiedziałem wcześniej, że włochate  przekonałem się dopiero na ekranie monitora. Nie licząc na dobre zdjęcie postanowiłem jednak to coś sfotografować. Nie potrafię określić nawet, czy to muchówka, ćma, czy jeszcze coś innego.

Małe i żółte

vitoos

Szukałem pierwszych owadów, a trafiłem na to. Złotorost (Xanthoria) to gatunek grzybów z rodziny złotorostowatych (Teloschistaceae). Ze względu na symbiozę z glonami zaliczany jest do porostów.

Złotorost (Xanthoria)

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci