Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

motyle

Zabawy na słońcu | Kraśnik pięcioplamek

vitoos

Nie lubię fotografować owadów w słońcu. Raz, że mnie jest gorąco i zaraz wszystko mnie denerwuje, dwa, że nie lubię tego ostrego światła. Czasami jednak, jak na przykład tym razem nie wybrzydzałem, bo kraśnika pięcioplamka (Zygaena trifolii) jeszcze nie było mi dane fotografować. Za to kilka razy spotkałem sześcioplamka.

Samiec (po lewej) ma o wiele żywsze kolory od samicy. Pewnie jakiś młokos zabrał się za straszą od siebie kobitę ;)

Kraśnik pięcioplamek (Zygaena trifolii)

Na wietrze | Paź królowej

vitoos

Paź królowej (Papilio machaon), to było moje marzenie od dawna. Przedwczoraj udało mi się go po raz pierwszy zobaczyć na żywo i sfotografować, choć to drugie łatwe nie było. Wiał mocny wiatr, a paź przysiadał tylko na chwilkę na kwiatkach. Na dodatek, żeby nie spaść musiał cały czas wachlować skrzydełkami.

Paź królowej (Papilio machaon)

Próba zastraszenia

vitoos

Tę gąsieniczkę zauważyłem na gałązce jabłonki. Oczywiście w pierwszej chwili nie załapałem, że to żywe stworzenie, a nie odnoga gałązki. Kiedy zacząłem poruszać gałęzią gąsienica podniosła łebek do góry i chyba próbowała mnie odstraszyć.

Śnieżnobiałe futerko

vitoos

- Moje futerko musi być zawsze w nienagannym stanie. Codziennie myję je w porannej rosie i suszę lekkim powoli lekkim zefirkiem - opowiadała o sobie pewna ciemka, którą spotkałem w maju ubiegłego roku.

Z łączki

vitoos

W ramach odpoczynku od zimowych krajobrazów, dziś zdjęcie z końcówki lipca, które zrobiłem na łączce niedaleko domu.

 

Kolor przykuwający wzrok

vitoos

Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus) to trudny do sfotografowania motyl. Podczas jednej z przechadzek po łąkach pod koniec lipca zauważyłem jednego na kwiatku w towarzystwie mrówki. I jedno i drugie znalazło się tam na pewno w jednym celu. Spróbować, jak smakuje jedzonko z przykuwającego wzrok swoim kolorem kwiatka.

Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus)

WITOLD OCHAŁ PRZESTROJNIK TRAWNIK APHANTOPUS HYPERANTUS MOTYL ŁĄKA LATO MAKROFOTOGRAFIA

Marzenia gąsienicy

vitoos

Przez chwilę czuła się jak ktoś bardzo ważny. Udało jej się wyjść na sam koniuszek trawki i nie spadła. Co prawda jej główny cel, to jedzenie, ale jednak jakieś marzenia też ma...

GĄSIENICA LATO ŁĄKA TRAWA MAKROFOTOGRAFIA

Małe i kolczaste

vitoos

Małe i kolczaste. To mogła być tylko gąsienica. Zauważyłem coś rudego na rudej trawce. Kolory jesieni pomagały jej zostać niezauważoną. Choć jeśli ja ją zauważyłem, to ptaki z pewnością nie miały by z tym problemu. Miejmy nadzieję, że zdąży się z niej coś wykluć, pewnie dopiero wiosną.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci