Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Blog fotograficzny ukazujący Podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

motyle

Małe i kolczaste

vitoos

Małe i kolczaste. To mogła być tylko gąsienica. Zauważyłem coś rudego na rudej trawce. Kolory jesieni pomagały jej zostać niezauważoną. Choć jeśli ja ją zauważyłem, to ptaki z pewnością nie miały by z tym problemu. Miejmy nadzieję, że zdąży się z niej coś wykluć, pewnie dopiero wiosną.

Coś poszło nie tak | Przylepek księżycowiak

vitoos

Coś poszło nie tak... Zielona gąsienica udawała kawałek łodygi, ale na śmierć jej się zapomniało, że jesienią łodygi robią się brązowe. Kiedy sobie to uświadomiła zaczęła powolutku począwszy od brzucha przebarwiać się na kolor łodygi.

Przylepek księżycowiak (Ascotis selenaria)

W oczekiwaniu na zmrok

vitoos

Pod koniec września spotkałem ją schowaną na powyginanym liściu jakiejś rośliny rosnącej na łące. Udawała, że śpi, albo faktycznie spała, czekając, aż się ściemni, jak to ćmy miewają w zwyczaju.

Podrygująca parka | Przestrojnik jurtina

vitoos

Przechadzając się po ogrodzie zauważyłem coś dużego i podrygują. To para przestrojnika jurtina (Maniola jurtina) zabawiała się w trawie. Jeden z nich miał niestety uszkodzone skrzydełko. To pewnie dzięki temu tak szybko mi nie uciekły sprzed obiektywu.

Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina)

Miot karłątków

vitoos

Kilka dni temu pisałem o tym, że w ogrodzie lata mnóstwo przestrojników trawników. Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiło się całe pokaźne stadko karłątków. Jak nic również musiały się wykluć w moich chaszczach. Niestety podobnie jak przestrojniki nie są zbyt chętne do pozowania. Widocznie młode pokolenie tak już ma :/

Przestrojnik trawnik z własnej hodowli

vitoos

W tym sezonie praktycznie nie robię fotografii makro gdzie indziej jak tylko w dzikiej części swojego ogrodu. I bardzo mnie cieszy jak z tygodnia na tydzień znajduję tam nowe gatunki. Jakieś trzy tygodnie temu pojawiło się tam pokaźne stadko przestrojnika trawnika (Aphantopus hyperantus). Ciekawostka, że najczęściej przebywały na obszarze powiedzmy stu metrów kwadratowych, a było ich tam, żebym nie skłamał kilkanaście osobników. Niestety były bardzo płochliwe. Mimo wielu starań tylko jeden raz udało mi się zrobić zdjęcie.

Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus)

Zdematerializowała się | Znamionókwa tarniówka

vitoos

Wieczorem spotkałem jedną na ścianie domu. Niestety było już prawie ciemno i nie mogłem już zrobić zdjęcia. Następnego dnia coś podobnego mignęło mi na liściu jabłonki. Na dodatek dwie bliźniaczki. Kiedy zająłem się fotografowaniem jednej, druga za ten czas zwiała z zadziwiającą szybkością. Zrobiłem kilka zdjęć, co trwało może dwie minuty, a drugiej już nie było :/

Znamionówka starka (Orgyia antiqua)

Przyklejona

vitoos

Nawet nie próbuję zgadywać, co za motyl lub ćma się z tego wykluje. Taką gąsienice znalazłem przyklejoną do jednej z traw.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci