Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Blog fotograficzny ukazujący Podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

pluskwiaki

Zatrzęsienie odorków

vitoos

Na cyniach z ogródka i w najbliższej okolicy czuły się wyśmienicie. Pod koniec lata i na początku jesieni spotykałem je tam regularnie. Odorki zieleniaki (Palomena prasina).

Odorek zieleniak (Palomena prasina)

Stał się popularny | Kolcoróg Bizoniak

vitoos

Moje ostatnie spotkanie z Kolcorogiem Bizoniakiem (Stictocephala Bisonia) miało miejsce dwudziestego piątego września. Myślę, że polubił moja najbliższą okolicę, bo widuję go tu coraz częściej. Kiedy spotkałem go po raz pierwszy siedem lat temu, był w Polsce rzadkością. Zanotowano wtedy dosłownie kilka miejsc, gdzie udokumentowano jego obecność.

Kolcoróg Bizoniak (Stictocephala Bisonia)

Wpasowany w otoczenie

vitoos

Kto by pomyślał, że on jest taki długi. Wydało się dopiero, kiedy wyłożył wszystkie cztery kończyny najdalej jak mógł. Chciał zapewne być niewidoczny i wpasował się w trawkę jak tylko mógł najlepiej.

Miał nadzieje na ciepłą jesień

vitoos

W poprzednim tygodniu zastałem go smutnego i zrezygnowanego na skraju lasu. Miał nadzieję, że we wrześniu będzie jeszcze w miarę ciepło i pogodnie...

Odorek zieleniak (Palomena prasina)

Knieżyca szara - od jajka do dorosłości

vitoos

Jak już wspominałem w kilku poprzednich postach miałem w tym sezonie okazję śledzić knieżycę szarą (Elasmucha Grisea) od złożenia jajek, aż do wyklucia. Dziś przedstawiam kolejne zdjęcia, prawie dorosłych i dorosłych osobników.

Przypomnijmy sobie najpierw jak to się zaczęło. Pod koniec maja znalazłem na brzozach w ogrodzie kilka knieżyc szarych "wysiadujących" jajka.

Kurczątka wykluły się na początku czerwca:

Po dziesięciu dniach były już znacznie większe:

I jeszcze większe:

Aby wreszcie po około 7 tygodniach od wyklucia być prawie dorosłe:

A nawet całkiem dorosłe:

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci