Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Blog fotograficzny ukazujący przyrodę Podkarpacia w skali makro i trochę większej.

pluskwiaki

Miał nadzieje na ciepłą jesień

vitoos

W poprzednim tygodniu zastałem go smutnego i zrezygnowanego na skraju lasu. Miał nadzieję, że we wrześniu będzie jeszcze w miarę ciepło i pogodnie...

Odorek zieleniak (Palomena prasina)

Knieżyca szara - od jajka do dorosłości

vitoos

Jak już wspominałem w kilku poprzednich postach miałem w tym sezonie okazję śledzić knieżycę szarą (Elasmucha Grisea) od złożenia jajek, aż do wyklucia. Dziś przedstawiam kolejne zdjęcia, prawie dorosłych i dorosłych osobników.

Przypomnijmy sobie najpierw jak to się zaczęło. Pod koniec maja znalazłem na brzozach w ogrodzie kilka knieżyc szarych "wysiadujących" jajka.

Kurczątka wykluły się na początku czerwca:

Po dziesięciu dniach były już znacznie większe:

I jeszcze większe:

Aby wreszcie po około 7 tygodniach od wyklucia być prawie dorosłe:

A nawet całkiem dorosłe:

Intruzi na pokładzie

vitoos

Zaczęło się tradycyjnie - na jednej trawce odkryłem złożone jajka.

Po dokładnie dziewięciu dniach natknąłem się na taką sytuację. Małe pluskwiaki już wyklute i podrośnięte, a wśród nich dwóch intruzów.

Robią co mogą

vitoos

Na łące widywałem już młode pluskwiaki. Te trochę się spóźniły z robotą, ale robią co mogą, aby potomstwo jak najszybciej się pojawiło.

Kto ostatni na górze

vitoos

- Kto ostatni na górze, ten gapa - wołał jeden pluskwiak do drugiego. Któregoś wieczoru trafiłem w miejsce, gdzie tych niewielkich pluskwiaków było z kilkadziesiąt. Zauważyłem, że lubią przesiadywać na najwyższych trawach i gibać się na nich z wiatrem.

Ścięga łąkowa (Leptopterna dolabrata)

Kurczątka wyklute | Knieżyca szara

vitoos

Pamiętacie jak niespełna dwa tygodnie temu pokazywałem knieżycę szarą wysiadującą jajka? Pisałem też, że na jednym drzewie mają co najmniej siedem gniazd. Dobra wiadomość jest taka, że po dziesięciu dniach wykluły się z nich małe knieżyce! Zła natomiast taka, że zostało tylko, jeśli dokładnie przepatrzyłem wszystkie liście, trzy gniazda.

Knieżyca szara (Elasmucha Grisea)

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci