Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

makro scenki

Czterdziestotrzyraczki | Knieżyca szara

vitoos

Dokładnie miesiąc temu miesiąc temu znalazłem pierwsze knieżyce szare na brzozach w ogrodzie. Dziesięć dni później wykluły się pierwsze małe pluskwiaki. Później znachodziłem coraz to nowe gniazda z małymi.

Po kilku dniach nie było po nich śladu. Aż kilka dni temu trafiłem na skupisko małych knieżyc już bez opieki mamy. Niesamowity widok ;)

Ja doliczyłem się 43 maleństwa, można mnie sprawdzać ;)

Czym się kończą umizgi w miejscu publicznym

vitoos

Gdy jeden z nich nie żył, to drugi ciągle... może nie będę wdawał się w szczegóły. W każdym bądź razie para omomiłkowatych miała mało szczęścia. Podczas chwil uniesień wypatrzył ich pająk, a że był bardzo głodny stało się, jak się stało...

Dwa lata temu równie mało szczęścia miały inne omomiłki.

Misterna budowla | Nigma flavescens

vitoos

Pomyślałem, że to jakaś narośl na suchej trawie. Jednak kiedy spojrzałem na to z bliższa, okazało się, że to misterna budowla małego stworzonka! Ten mikroskopijny pajączek okazał się doskonałym budowlańcem. Między innymi dla takich zaskoczeń ciągle nie zaprzestaję fotografii makro.

Nigma flavescens

Podłużnik kontra komarnica

vitoos

Kiedy idę fotografować owady i udaje mi się złapać taką scenkę, to śmiało mogę z czystym sumieniem wracać do domu. Dziś natknąłem się na mrożącą krew w żyłach scenę, kiedy to podłużnik (Tibellus oblongus) pojął komarnicę (Tipula Sp.).

Podłużnik (Tibellus oblongus) kontra Komarnica (Tipula Sp.)

Poród uwieczniony

vitoos

Kilka razy późną wiosną przechadzałem się w okolicy stawu, aby wypatrzeć wyliniające się ważki. Aż pewnego razu mi się to udało! Spotkałem jedną, może nie podczas wylinki, ale z pewnością tuż po. Była jeszcze słabiutka i osowiała. Dopiero późnym wieczorem, albo następnego dnia rano odfrunęła z miejsca porodu.

Atak niespodziewany

vitoos

Bardzo malutki pajączek z rodziny ślizgunowatych zmagał się z muszką wcale nie mniejszą od niego. Z pewnością nie spodziewała się ataku ze strony takiego maluszka.

Polowanie udane

vitoos

Zastanawiam się, czy owady mają tak jak koty, że torturują psychicznie swoją ofiarę przed spożyciem...

Zdjęcie z czerwca

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci