Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Zestaw chmur

vitoos

Mam niestety duże zaległości w publikowaniu zdjęć. Więcej ich produkuję, niż jestem w stanie pokazać, a nie chcę zamęczać więcej niż jednym wpisem dziennie. Dziś zdjęcia aż sprzed ponad trzech tygodni, ale warte pokazania. Na niebie spotkałem wtedy kilka ciekawych w swoim kształcie chmur.

Szczęście z tęczą

vitoos

Wreszcie dopisało mi szczęście z tęczą. Co prawda padał deszcz, ale byłem schowany w samochodzie i nie musiałem się tym przejmować. Było jeszcze dość wcześnie (krótko po 18-stej), stąd tęcza jest niska.

 

Burza i jej czoło II | 05.08.2018

vitoos

Kolejne zdjęcia tej samej burzy co wczoraj, tylko z innej miejscówki, odległej o ok. 10 km od poprzedniej. Musiałem się spieszyć, aby burza mnie nie wyprzedziła ;)

FOT. WITOLD OCHAŁ CZOŁO BURZY WAŁ SZKWAŁOWY SZELF OPADY DESZCZU PODKARPACIE ZAGORZYCE 

Burza i jej czoło I | 05.08.2018

vitoos

W niedzielę 5 sierpnia nad moją okolicę wędrował rozległy układ burzowy. Zaliczyłem dwie miejscówki i na obydwu udało mi się złapać czoło frontu. Dziś relacja z pierwszego miejsca.

Na pierwszym zdjęciu trzy panoramy wału szkwałowego zrobione w odstępie 2,5 minuty. 

FOT. WITOLD OCHAŁ WAŁ SZKWAŁOWY SZELF CZOŁO BURZY PODKARPACIE SZKODNA

Perseidy 2018

vitoos

Spróbowałem i ja swoich sił w fotografowaniu Perseidów i przy okazji Drogi Mlecznej. Byłem świadkiem spadania dwóch potężnych bolidów pozostawiających po sobie długo utrzymujące się ślady, ale tylko jeden z nich udało mi się zarejestrować (23:08). Zdjęcie robione na ogniskowej 10 mm, więc można sobie wyobrazić jak długą smugę zostawił po sobie Perseid.

Grubo po północy (1:57) złapałem jeszcze jednego Perseida godnego uwagi, ale już nie tak spektakularnego jak ten pierwszy.

W międzyczasie zrobiłem kilka panoram Drogi Mlecznej, poniżej jedna z nich:

FOT. WITOLD OCHAŁ PERSEIDY 2018 12/13 SIERPNIA NOCKOWA SZKODNA PODKARPACIE DROGA MLECZNA MILKY WAY

Migawki z Rajdu Rzeszowskiego 2018

vitoos

Nie przepadam jakoś specjalnie za tego typu imprezami, ale  postanowiłem pojechać przyjrzeć się temu widowisku i przy okazji zrobić kilka fotek. Zdjęcia zrobione na odcinku specjalnym w miejscowości Zagorzyce, a sobotę 11 sierpnia.

FOT. WITOLD OCHAŁ RAJD RZESZOWSKI OS ZAGORZYCE 11.08.2018

Nocna dyskoteka na niebie | 11.08.2018

vitoos

Wczoraj nastawiałem się na popołudniowe polowanie na burzowe chmury. Niestety konwekcja zaczęła się w nieco innym rejonie i u mnie nie spadła ani kropla deszczu. Czekałem jednak cierpliwe i około 20-stej w niedalekiej okolicy rozszalała się praktycznie stacjonarna burza. Z bezpiecznej odległości mogłem podziwiać nocne wyładowania pojawiające się 1/3 horyzontu. Trzeba było mieć trochę szczęścia, żeby wycelować obiektywem akurat tam, gdzie pojawi się piorun. W ciągu półtorej godziny zrobiłem około dwustu zdjęć, a na dwudziestu zarejestrowały się wyładowania. Najciekawsze poniżej.

Pierwsze trzy fotografie zrobione, gdy było jeszcze całkiem jasno.

Na poniższym zdjęciu przykład wyładowania zwanego "anvil crawler" - to typ wyładowania wewnątrzchmurowego.

Kolejne zdjęcia zrobione już po 21-szej. Niesamowite są te kolory. Sam zastanawiam się, od czego zależy ten odcień chmur przy różnych wyładowaniach...

FOT. WITOLD OCHAŁ BURZA ROPCZYCE SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI ZAGORZYCE POWIAT ROPCZYCKO SĘDZISZOWSKI NOCNE WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE

Spacer niekoniecznie o zmroku

vitoos

Jeśli na niebie nie ma jednej chmurki, lubię wyjść na spacer nieco wcześniej, na około dwie godziny przez zmrokiem. Mimo, że słońce świeci całą swoją mocą, światło jest już miękkie i niezbyt ostre.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci