Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Tatry | Dalekie obserwacje | 21.04.2018

vitoos

Po wczorajszych dalekich obserwacjach, wydawało mi się że nic ich już nie przebije. Myliłem się i to grubo. Dzisiaj udało mi się złapać tatry w ciągu dnia. A dokładnie około dziesiątej rano. Na zdjęciach nie są już tylko czarne, ale dokładnie widać zalegający na nich śnieg.

Tak się rozpędziłem, że odwiedziłem trzy różne miejscówki. Pierwsze zdjęcie w Szkodnej i wtedy widoczność była najlepsza. (10:00)

Druga miejscówka to miejscowość Wola Zgłobieńska (10:37).

I trzecie zdjęcie (10:55) powstało w Zagorzycach.

WITOLD OCHAŁ DALEKIE OBSERWACJE TATRY ZE SZKODNEJ TATRY Z WOLI ZGŁOBIEŃSKIEJ TATRY Z ZAGORZYC PODKARPACIE

Tatry z Zagorzyc | Dalekie obserwacje | 20.04.2018

vitoos

Tyle dni z bezchmurnym niebem a dopiero dziś pokazały się Tatry w całej swojej okazałości. No może nie w całej, bo dziś z innej miejscówki w Zagorzycach a stamtąd widać ich nieco mniej niż ze Szkodnej. Za to okoliczności przyrody poniżej Tatr zupełnie odmienne. Od zrobienia pierwszego zdjęcia do ostatniego minęło pół godziny.

WITOLD OCHAŁ TATRY PODKARPACIE ZAGORZYCE TATRY Z ZAGORZYC DALEKIE OBSERWACJE WIOSNA 

Księżyc i światło popielate

vitoos

Dwa dni wieczorem czatowałem na fotografię Księżyca w nowiu. Udało mi się to dopiero za trzecim razem. Idealnie bezchmurne niebo i dobra przejrzystość umożliwiły mi sfotografowanie Srebrnego Globu dwa dni po nowiu (9,2 % tarczy), wraz ze światłem popielaty Księżyca. Światło popielate, to poświata nieoświetlonej części Księżyca, widoczna dzięki światłu odbitemu od Ziemi. Więcej o popielatym świetle (blasku) można poczytać tutaj.

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE KSIĘŻYC ŚWIATŁO BLAS POPIELATE KSIĘZYCA SREBRNY GLOB WIOSNA

Rezerwat szachownicy kostkowatej w Krównikach 2018

vitoos

Podobnie jak rok temu, tak i w tym wybrałem się do rezerwatu szachownicy kostkowatej (Fritillaria meleagris) w Krównikach koło Przemyśla. Idealnie wbiłem się w porę kwitnienia. Tym razem pojechałem późnym popołudniem, a pogoda dopisała. Było miękkie wieczorne światełko, idealne warunki do fotografowania.

Zapraszam na obszerną relację.

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)

Akacje inaczej

vitoos

Do tej pory fotografowałem akacje tylko o wschodzie i zachodzie słońca. Tym razem postanowiłem się tam udać późnym popołudniem.

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE NOCKOWA WIOSNA POWIAT ROPCZYCKO SĘDZISZOWSKI AKACJE

Na pocieszenie

vitoos

W ubiegły czwartek wybrałem się na popołudniowy spacer w nadziei na fotografowanie owadów. Niestety, mimo ciepła jest ich wciąż niewiele. Na pocieszenie zrobiłem sobie dwie fotki zachodu słońca.

W ostatniej chwili | Knieć błotna

vitoos

Knieć błotna (Caltha palustris), to prawidłowa nazwa, ja wolę nazywać je kaczeńcami. Podczas wieczornego spaceru trafiłem na podmokłą łączkę z kaczeńcami. Smagały je ostatnie promienia słońca i chwilę później warunki nie pozwoliłyby na zrobienie zdjęć.

Knieć błotna (Caltha palustris)

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci