Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : kosciol

Zachód za kościołem | Chmury Kelvina-Helmholtza

vitoos

Dokładnie rok temu i jeden dzień fotografowałem z dokładnie tego samego miejsca co dziś zachód słońca. Wtedy było zupełnie bezchmurnie, dziś było tylko kilka niewielkich chmurek. Przyznam się, że chciałem zrobić identyczny kadr z zachodzącym księżycem jakiś czas temu, niestety pogoda nie dopisała, i teraz muszę czekać kolejny rok...

Za to udało mi się sfotografować rzadko spotykane chmury związane z niestabilnością Kelvina-Helmholtza.

Fluctus to natomiast formacja falowa, formująca się zazwyczaj w górnej cześci chmury w postaci loków lub fal – fale Kelvina – Helmholtza. Występują głównie z Cirrusami, Altocumulusami, Stratocumulusami, Stratusami i czasami z Cumulusami. Chmury Kelvina-Helmoholtza formują się, gdy obecne są dwie różne masy powietrze o innej gęstości. Co więcej muszą się one poruszać tak, aby górna płynęła z inną szybkością niż dolna. Wtedy powstają charakterystyczne wiry. Jeżeli w okolicy tych zawirowań znajdzie się trochę skroplonej pary wodnej, powstanie tam „pofalowana” chmura, dla której odległość wirów („garbów”) zależna jest od różnicy prędkości i gęstości sąsiadujących ze sobą warstw powietrza. Powstawanie chmur Kelvina-Helmholtza jest dla pilotów ważnym wskaźnikiem niestabilności w atmosferze, będących sygnałem możliwości wystąpienia turbulencji. (cytat z Fani Pogody)

Chmury Kelvina-Helmholtza w powiększeniu na poniższych zdjęciach:

WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE GÓRA ROPCZYCKA KOŚCIÓŁ KAPLICA CMENTARNA ZACHÓD SŁOŃCA NIEBO, SŁOŃCE WIOSNA CHMURY KELVINA-HELMHOLZA

Kościół p. w. św. Mikołaja w Brzezinach

vitoos

W miejscowości Brzeziny na Podkarpaciu znajduje się modrzewiowy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja z XV wieku z bogatą polichromią oraz unikalnym ołtarzem pieta szkoły Wita Stwosza. Do środka tym razem nie zaglądałem, ale z zewnątrz w porannym świetle ładnie się prezentował.

Jak chciałem zostać melomanem

vitoos

Od dziewiętnastu lat co roku od czerwca do sierpnia w bazylice w Leżajsku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Półtora roku temu wybrałem się na taki jeden koncert, a kiedy ocknąłem się po jakimś czasie, stwierdziłem że zamiast drzemać na ławce pod konfesjonałem, lepiej spożytkuję czas fotografując, niż chrapiąc i przeszkadzając innym słuchaczom...

Nie, nie, ta para, to nie jedyni słuchacze, to zdjęcie robiłem już po koncercie ;)

Dukla

vitoos

Rokokowy kościół św. Marii Magdaleny w Dukli został wybudowany w latach 1742-47 i ukończony w 1765 r. dzięki fundacji Jerzego Wandalina Mniszcha, marszałka nadwornego koronnego i jego żony Marii Amalii z Brűhlów. Wewnątrz znajduje się jeden z największych zabytków Dukli – nagrobek fundatorki dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa.

Główny ołtarz powstał w latach 1772-73 na podstawie projektu Piotra Polejowskiego. Znajdują się w nim rzeźby Wiary, Nadziei i Miłości oraz św. Marii Magdaleny jako pokuty (dłuta Jana Obrockiego). Ołtarz prawy zawiera obraz św. Antoniego, a lewy – Wizję św. Jana z Dukli.

W kaplicy południowej znajduje się nagrobek Marii Amalii z Brűhlów Mniszchowej – jedno z wybitniejszych dzieł polskiej rzeźby rokokowej. Wykonał go z białego i czarnego marmuru Jan Obrocki (w 1773 r.).

http://dziedzictwo.ekai.pl

Zawada

vitoos

...pod Tarnowem. Na wzniesieniu na południe od obwodnicy Tarnowa.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci