Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : Skaly

Rezerwat Skalny Prządki

vitoos

Wolny dzień i na dodatek bez deszczu? A to nowość. A  jednak wczoraj tak było. Od świtu do zmroku nie spadła ani kropla wody z nieba. Postanowiłem wybrać się na niedługi spacer po Rezerwacie Prządki, niedaleko Krosna.

 

Adršpackie Skalne Miasto

vitoos

W poprzednim roku miałem okazję po raz kolejny odwiedzić Skalne Miasto w Adršpach. Adršpašsko-Teplické skały to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący częścią Gór Stołowych. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Cała trasa od parkingu i z powrotem ma około 7 kilometrów długości, a czas przejścia to około 3 godzin.

Za tydzień zapraszam na kolejną część spaceru.

Szczeliniec Wielki | Góry Stołowe

vitoos

Po relacjach z Błędnych Skał i Skalnych Grzybów w Górach Stołowych przyszedł czas na kilka fotek ze Szczelińca.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Na jego szczyt prowadzi droga z kamiennych schodów. Jest ich ponad sześćset. Start z miejscowości Karłów. Płaski wierzchołek góry to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób, z oryginalnie uformowanych form skalnych. Czas przejścia całej trasy od parkingu to około dwie i pół godziny. Do pokonania jest około cztery i pół kilometra.

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe

A już za tydzień zapierające dech w piersiach widoki ze Szczelińca.

Skalne Grzyby w Górach Stołowych

vitoos

Do Skalnych Grzybów można dojść startując z parkingu przy drodze nr 387 z Radkowa do Karłowa. Rozciągają się one przez około dwa kilometry. Cała trasa od parkingu w tę i z powrotem, to około sześciu kilometrów. Grzybki wyrastają raz po raz wśród drzew.

Skalne Miasto w Adršpach [2]

vitoos

Tydzień temu zdjęcia ze Skalnego miasta były trochę klaustrofobiczne, dziś... wcale nie mniej. Po wyjściu ze skalnego korytarza z wąskim pomostem, ścieżka zrobiła się nieco szersza, ale droga zaczęła prowadzić pod górę i w dół. Na szczęście po wygodnych schodkach, sprzęt alpinistyczny był zbędny.

Po dwóch godzinach marszu trafiliśmy na tabliczkę w stylu "droga ewakuacyjna" i skrótami wróciliśmy do wyjścia. Na przejście wszystkimi dostępnymi tam szlakami trzeba byłoby chyba całego dnia.

Skalne Miasto w Adršpach

vitoos

Będąc w okolicach Karpacza, odwiedziłem Skalne Miasto koło Adršpach w Czechach, tuż przy granicy z Polską. W związku z napiętym grafikiem miałem na spacer tylko kilka godzin, więc oglądnąłem tylko jego małą część.

Przy wejściu do Skalnego miasta znajduje się małe, urokliwe jeziorko z turkusową wodą ;)

Spacerując dalej szlakiem, wchodzi się do wąskiego "korytarza" prowadzącego między wysokimi na kilkanaście i kilkadziesiąt metrów skałami.

O ile poza Skalnym Miastem był upał ponad trzydziestostopniowy, to między skałami chwilami udało mi się zmarznąć. Za tydzień następna seria zdjęć z tego miejsca.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci