Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : makrofotografia

Wysiadywanie jajek | Knieżyca szara

vitoos

ubiegłym roku miałem nieco więcej szczęścia do knieżycy szarej (Elasmucha Grisea). Udało mi się wtedy sfotografować te pluskwiaki od jajka do dorosłości. Tej wiosny również klika razy spotkałem tego pluskwiaka.

Knieżyca szara (Elasmucha Grisea)

Zdjęcia z maja.

Kwietnik i mucha

vitoos

Malutki kwietnik i dwa razy większa od niego mucha. Wystarczyła chwila nieuwagi i szybka zdawać by się mogło mucha została przechytrzona przez pajączka.

Pan i pani Kuliboda (Sphaerophoria scripta)

vitoos

Kiedy fotografuję owady, najbardziej cieszą mnie zdjęcia jakiś ciekawych scenek wśród owadów, w następnej kolejności spotkana para, później spotkanie jakiegoś rzadkiego gatunku, a na końcu dopiero dobre światło. Panią i pana kulibodę (Sphaerophoria scripta) z poniższych zdjęć udało mi się sfotografować w ostatni dzień wiosny minionego sezonu.

 Kuliboda, para (Sphaerophoria scripta)

Obiad większy od zjadającego

vitoos

Upalne przedpołudnie w połowie czerwca. Szukam odrobiny cienia w nadziei na jakieś owady, które też szukają tam schronienia. Coś dużego zauważam na trawach rosnących na miedzy. To niepozorny pająk (Bokochód (Xysticus)) złapał sobie posiłek w postaci dwukrotnie od niego większego omomiłka (Cantharis).Bokochód (Xysticus) vs Omomiłek (Cantharis)

Prawie jak cud narodzin

vitoos

Na początku czerwca udało mi się na niewielkiej łące spotkać kilka pasikonikowatych (Tettigoniidae) usiłujących wydostać się ze swojej wylinki. Pasikoniki zazwyczaj linią się kilka razy, a swoją wylinkę najczęściej zjadają...

Poniżej zdjęcia jednego z nich podczas końcowego stadium linienia i chwilkę później z jeszcze nie rozprostowanymi czułkami.

Po linkami moje poprzednie spotkania z liniącymi się pasikonikowatymi: 2012 r 2013 r 2014 r

Zdjęcia z czerwca

Pasikonikowate (Tettigoniidae)

W pochmurny dzień | Modraszek ikar

vitoos

Pogoda była wtedy nijaka. Dosyć ciepło, ale warstwa chmur skutecznie uniemożliwiała promieniom słońca dostanie się do poziomu ziemi. Na dawno nie koszonej łące spotkałem sympatycznego modraszka ikara (Polyommatus icarus).

Zdjęcia z czerwca

Modraszek ikar (Polyommatus icarus)

Na łące bywa groźnie

vitoos

Życie owadów nie jest łatwe. Zawsze jest tak, że musi zginąć jeden, żeby drugi był syty. Poniżej zbiór kilku zdjęć, na których przyłapałem owady podczas spożywania innych owadów.

 

Nieśmiałość w genach | Pasikonikowate

vitoos

Maj, to tradycyjnie miesiąc, kiedy robię najwięcej zdjęć owadów. Tego małego pasikonikowatego (Tettigoniidae) spotkałem w drugiej połowie maja. Za wszelką cenę próbował ukryć się przede mną w żółtym kwiatku i jak na złość obracał ogonkiem do obiektywu.

Pasikonikowate (Tettigoniidae)

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci