Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : snieg

Nieco zimowego słońca

vitoos

Bezwietrznie i niewielki mróz. W takich warunkach można sobie pozwolić na krótki spacer, a przy okazji kilka zdjęć z zimowymi kontrastami - biel kontra żółć i pomarańcz.

Monotonia

vitoos

Zima niestety ani myśli odpuścić. Ciągle mróz i świeże dostawy śniegu. Ten biały krajobraz powoli zaczyna się robić monotonny...

Po pięćdziesięciu dniach

vitoos

W sobotę minęło dokładnie 50 dni od czasu, kiedy ostatni raz fotografowałem zachód słońca. To szmat czasu. Niejeden fotograf mógłby się załamać, albo wpaść w depresję. Po wielu dniach w końcu nastał weekend z ładną pogodą.

Mroźny poranek

vitoos

Lubię te zimne barwy podczas niebieskiej godziny. Tak było w sobotni ranek, mróz w okolicy -10 °C, ale bezwietrznie i w sumie dość przyjemnie. Pod warunkiem, że było się ciepło ubranym. Na pierwszym zdjęciu można dostrzec "zalążek" słupa słonecznego, który rósł z każdą minutą. Pokazywałem go tutaj.

Szadź na pocieszenie

vitoos

Dzisiejszy wpis miał być o zaćmieniu Księżyca, które miało miejsce dziś nad ranem. Niestety chmury i mgła pokrzyżowały plany obserwacyjne. Na pocieszenie rano zastałem piękny widok - po nocnej mgle została piękna szadź na drzewach.

Słup słoneczny | 19.01.2019

vitoos

To już drugie tego typu zjawisko optyczne, które udało mi się zaobserwować w tym roku. Wczorajszy ranek był bardzo mroźny, ale to nie przeszkodziło mi wyskoczyć na kilka chwil na zdjęcia. Uwieczniłem poranny słup słoneczny, czyli zjawisko optyczne w atmosferze przyjmujące postać kolumny świetlnej. Powstaje ona w wyniku odbicia światła słonecznego od poziomych powierzchni uporządkowanych poziomo swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu.

FOT WITOLD OCHAŁ SŁUP SŁONECZNY PODKARPACIE SZKODNA POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI ZJAWISKA OPTYCZNE NIEBO

Cień Ziemi i Pas Wenus

vitoos

Dzisiaj tylko jedno zdjęcie. Zrobiłem je dziś przed świtem w mroźnej i śnieżnej scenerii.

Zanim słońce pokazało się na horyzoncie, po przeciwnej jego stronie można było zaobserwować intensywny Cień Ziemi (ciemne pasmo tuż nad horyzontem) oraz tzw. Pas Wenus - różowe pasmo tuż ponad ciemnoniebieskim cieniem Ziemi.

Pokazywałem to zjawisko już tutaj, ale wtedy Pas Wenus nie był aż tak intensywny jak dzisiaj.

FOT. WITOLD OCHAŁ CIEŃ ZIEMI PAS WENUS ZIMA ŚNIEG PODKARPACIE POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI SZKODNA

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci