Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : muchowka

Pan i pani Kuliboda (Sphaerophoria scripta)

vitoos

Kiedy fotografuję owady, najbardziej cieszą mnie zdjęcia jakiś ciekawych scenek wśród owadów, w następnej kolejności spotkana para, później spotkanie jakiegoś rzadkiego gatunku, a na końcu dopiero dobre światło. Panią i pana kulibodę (Sphaerophoria scripta) z poniższych zdjęć udało mi się sfotografować w ostatni dzień wiosny minionego sezonu.

 Kuliboda, para (Sphaerophoria scripta)

Oczy duże i czerwone

vitoos

Dawno nie było u mnie zdjęć owadów. Chyba jest już najwyższa pora, żeby przynajmniej od czasu do czasu wrzucić kilka makrofotografii. Od tego w końcu zaczynałem z moim blogiem.

Ile razy spotkam tę muszkę, próbuję zrobić jej zdjęcie. Moim zdaniem to jedna z ładniejszych muszek latających nad naszymi łąkami. Spotkałem ją pierwszego dnia lata na jednej z tych łąk, które koszone są tylko raz do roku, a co za tym idzie mnóstwo na niej roślin, które lubią owady.

 

Najpiękniejszy w całej wsi

vitoos

To była chwilka. Zauważyłem coś zielonego na ostrożniu łąkowym. Nie było czasu, aby sprawdzić jakie mam ustawienia na aparacie, od razu zabrałem się za fotografowanie. I to była dobra decyzja, bo udało misie zrobić tylko kilka zdjęć, bo zaraz bąk odleciał. Byłem gotów gonić go choćby i dwie łąki dalej, ale na nieszczęście zaraz zniknął mi z oczu. Zielonooki bąk to Atylotus rusticus.

Atylotus rusticus | Bąkowate (Tabanidae)

Spotkanie po latach | Platystoma

vitoos

Minęło pięć lat od ostatniego spotkania z Platystomą. Nie pamiętam, czy od tamtej pory ją widywałem, czy nie, ale w tym roku w okolicy 20 maja spotykałem ją bardzo licznie. To było na skraju kilkunastoletniego lasku.

Platystoma

Smętnie

vitoos

Pod koniec maja udało mi się podczołgać pod malutką smętkę siedzącą w cieniu na trawce.

Leniuchowanie w maju | Leń

vitoos

W weekend majowy nie tylko ja się leniłem. Leniły się również lenie marcowe (Bibio marci). Przez te kilka dni spotykałem je w mojej okolicy dość często.

Leń (Bibio sp.)

Jak się wydostać z gęstwiny

vitoos

- Co to jest za las? Jak się tu odnaleźć? Nie wzięłam ze sobą GPS-a! - zamartwiała się niewielka muszka, która wylądowała na gałązce świerka i nie bardzo wiedziała jak się stamtąd wydostać.

Zdjęcie z maja.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci