Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : przyroda

Łanie zamiast byków

vitoos

Od września, kiedy dzień zaczyna się później zamieniłem swoje popołudniowo wieczorne fotospacery na poranne. Kiedy tylko mam możliwość, ranki spędzam w lesie. Wczoraj wybrałem się grubo przed świtem i po raz pierwszy w życiu miałem okazję słyszeć odgłosy jeleni na rykowisku. Nie wiem, czy kiedykolwiek słyszeliście to na żywo, ale na mnie zrobiło to ogromne wrażenie. W ciągu najbliższych dni, jeśli pogoda pozwoli koniecznie muszę tam wrócić, może w końcu uda mi się też spotkać na żywo byka. Póki co na pocieszenie mam kilka zdjęć łań. Niestety w lesie było jeszcze dość ciemno i jakość słaba.

FOT. WITOLD OCHAŁ JELEŃ ŁANIA RYKOWISKO LAS

Wschód księżyca | 4.11.2017

vitoos

sobotę nie tylko rano warunki sprzyjały fotografowaniu księżyca. Podobnie było wieczorem podczas wschodu naszego satelity. Co prawda było już dosyć ciemno, ale używając wysokich wartości ISO udało się zrobić kilka zdjęć, ale już w zupełnie innych okolicznościach przyrody.

Za drugim razem

vitoos

Dwa dni temu pojawiła się pierwsza ważka nad stawem. Za pierwszym razem nie mogłem jej skłonić do zatrzymania się nieruchomo przez przynajmniej pół minuty. Odpuściłem, ale po jakimś czasie przyleciała znowu i tym razem się udało.

Generalne porządki

vitoos

Któryś z pająków robił generalne porządki na swojej pajęczynie. Najpierw powyjadał z niej wszystkie złapane owady, potem gruntownie przepłukal myjką ciśnieniową i czekał nieopodal, aż wyschnie w słońcu.

Apetyczne sztuki

vitoos

Póki trwa jesień, a już niedługo, prezentuję jeszcze kilka fotek z grzybami.

Na pierwszym niezidentyfikowane sztuki z próchnilcem w tle.

A ten tutaj mimo, iż przypomina podgrzybka, to nim nie jest, bo ma blaszki pod kapeluszem. Mimo to wyglądał całkiem apetycznie..

Niby grzybiarz

vitoos

Prawdziwka mogę rozdeptać, ale mały pomarańczowy grzybek to mi się wprost rzuca w oczy...

Gnojanka żółtawa (Bolbitius titubans var. titubans)

Mimo nędznej, choć wilgotnej pogody rosła sobie dumnie w gęstej trawie.

Urodzaj

vitoos

Od kilku lat nie zauważyłem, żeby dzika róża Róża dzika (Rosa canina L.) obrodziła tak jak teraz. Krzaki są obwieszone owocami. Dziwię się, że nikt jeszcze nie pozrywał owoców na wino na przykład, albo na nalewkę.

Róża dzika (Rosa Canina L.)

Zapasy tłuszczyku

vitoos

W sierpniu nie ma już tak wiele owadów, jak wiosną. Natomiast dużo częściej spotykam pajęczyny. Widać pająki wyłapują pozostałe owady robiąc zimowe zapasy tłuszczyku ;)

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci