Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : zamek

Zamek w Łańcucie

vitoos

Dwa tygodnie temu korzystając ze słonecznej pogody wybrałem się na spacer po parku zamkowym w Łańcucie. Dziś kilka fotek.

Zamek w Krasiczynie

vitoos

Tydzień temu w niedzielę korzystając z tego, że rankiem na kilka godzin wyszło słońce udałem się na spacer po parku zamku w Krasiczynie koło Przemyśla. To  budowla rozpoczęta przez Stanisława Krasickiego, kasztelana przemyskiego w XIV wieku. Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ścianami według stron świata. W narożach stoją cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Remontowany od 1996 roku dzisiaj należy do najpiękniejszych pomników renesansu.

Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Współczesne rozplanowanie i układ roślin park zawdzięcza inwencji i pasji podróżniczej rodziny Sapiehów. Wprowadzili zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin swoich dzieci - dębu dla syna i lipy dla córki. W parku rośnie około dwustu gatunków drzew i krzewów z całego świata.

Zamek Grodno

vitoos

Będąc w Górach Sowich odwiedziliśmy zamek w Grodnie. Zamek Grodno leży na szczycie wzniesienia Choina w północnej części gór i z jego wieży rozciąga się piękny widok na okolicę, co mnie najbardziej interesowało. Natomiast zainteresowanych historią zamku odsyłam tutaj.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Na koniec postanowiłem publicznie się ujawnić (foto FotoArtPlus) ;)

vitoos

Pałac w Kozłówce

vitoos

Lubię czasem pospacerować nie tylko po lasach i łąkach w poszukiwaniu owadów, ale również po parkach okalających jakoweś pałace i takie tam inne zamki.

Latem miałem okazję gościć w Kozłówce.

Przy okazji załapałem się na ślub jakowyś...

Nadworny paw.

Zamek w Przecławiu

vitoos

Do zamku w Przecławiu, chociaż mam go jakby sie dobrze zamachnął, rzut beretem, byłem po raz pierwszy w życiu. Całkiem mi sie tam spodobało, bo przede wszystkim dookoła mimo niedzielnej pory i zacnej pogody, były pustki. Można było usiąść i kontemplować przyrodę i architekturę ;)

Zamek w Przecławiu wzniesiono w XVI wieku, stoi on na wzgórzu nad doliną Wisłoki oraz potokiem o nazwie Słowik. W zamku zobaczyć można kilka ciekawych i stylowo urządzonych komnat: salę Mikołaja Reya z cytatami wielkiego poety na boazerii, salę muzyczną z obrazami z XIX i XX w., salę rycerską czyli balową, salę herbową z portretami wielkich poetów i herbami oraz bibliotekę. Część pomieszczeń przeznaczona jest na hotel, bowiem obiekt jest własnością prywatną.

W poszukiwaniu zabytków

vitoos

W Rzeszowie jakoś specjalnie zabytków nie ma zbyt wiele, ale kilka może by się i znalazło.

Na zdjęciach letni pałac Lubomirskich w Rzeszowie, obecnie Katedra Informatyki URz

i zamek wybudowany na początku ubiegłego wieku na miejscu dawnego zamku Lubomirskich, obecnie siedziba sądu okręgowego.

Gołub-Dobrzyń

vitoos

Krzyżacki zamek w mieście Gołub-Dobrzyń leży w jego gołubskiej części na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy. Wzdłuż tej rzeki, oddzielającej złączone po II wojnie św. dwie miejscowości przebiegała niegdyś granica kraju. Warownia wspaniale góruje nad okolicą.
Z dziedzińca zamkowego do komnat wchodzi się charakterystycznymi szerokimi schodami zwanymi końskimi, ponieważ służyły do wjazdu rycerzom na rumaku w pełnym rynsztunku. Ciężar zbroi był tak wielki że nie mogli oni zsiąść z konia sami. Stąd w zamkach budowano takie właśnie schody oraz specjalne konstrukcje z łańcuchami zwisającymi z sufitu umożliwiające zejście z konia. Podobno kto wejdzie na schody i obejrzy się za siebie ten w ciągu roku zarży w najmniej odpowiednim momencie i ośmieszy się jak pewien profesor, który zarżał podczas bardzo ważnego wykładu czy pan młody, który w ten sposób odpowiedział w kościele podczas składania przysięgi małżeńskiej :)
Warownia zbudowana jest z cegły na planie prostokąta. Mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach znajdują się niewielkie wieżyczki a przed narożnikiem południowo-zachodnim cylindryczna baszta - pozostałość po zamku krzyżackim. Kiedyś była ona połączona z zamkiem za pomoca drewnianej kładki. Druga baszta od strony północno-zachodniej nie zachowała się. Przy bramie wjazdowej do której kiedyś prowadził most zwodzony łączący zamek z obszernym warownym przedzamczem stoi przybudówka, także posiadająca wieżyczkę. W otoczeniu zamku postawiono kilka armat, a na skraju wzgórza usytuowany jest bardzo ładny taras widokowy. Wewnątrz zamku znajduje się dziedziniec z drewnianym krużgankiem, jest tam też zejście do kawiarni "Rycerskiej" w piwnicach oraz hotel.

Źródło: http://zamki.res.pl

Odrzykoń, ruiny zamku

vitoos

Odrzykoń leży kilka kilometrów na płn. zach. od Krosna w woj. podkarpackim. Ruiny zamku znajdują się na skalistym wzgórzu.

Ciekawostką jest, że odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń na kanwie, których powstała jedna z najlepszych polskich komedii - "Zemsta" Aleksandra Fredry. W 1828 r. poeta ożenił się z Zofią Skarbkową z Jabłonowskich, która w posagu wniosła połowę tego zamku. Przeglądając stare dokumenty znalazł on akta procesowe spierających się o mur graniczny szlachciców: Skotnickiego i Firleja. Na ich bazie powstała "Zemsta". [źródło]

Nieopodal znajduje się uroczy rezerwat Prządki


© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci