Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : poranek

Mroźny poranek

vitoos

Lubię te zimne barwy podczas niebieskiej godziny. Tak było w sobotni ranek, mróz w okolicy -10 °C, ale bezwietrznie i w sumie dość przyjemnie. Pod warunkiem, że było się ciepło ubranym. Na pierwszym zdjęciu można dostrzec "zalążek" słupa słonecznego, który rósł z każdą minutą. Pokazywałem go tutaj.

Słup słoneczny | 19.01.2019

vitoos

To już drugie tego typu zjawisko optyczne, które udało mi się zaobserwować w tym roku. Wczorajszy ranek był bardzo mroźny, ale to nie przeszkodziło mi wyskoczyć na kilka chwil na zdjęcia. Uwieczniłem poranny słup słoneczny, czyli zjawisko optyczne w atmosferze przyjmujące postać kolumny świetlnej. Powstaje ona w wyniku odbicia światła słonecznego od poziomych powierzchni uporządkowanych poziomo swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu.

FOT WITOLD OCHAŁ SŁUP SŁONECZNY PODKARPACIE SZKODNA POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI ZJAWISKA OPTYCZNE NIEBO

Lekki mróz i słońce

vitoos

Lekka szadź na trawie i drzewach. Delikatne poranne słońca. Idealne warunki do porannego spaceru.

FOT. WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI KRZYWA WSCHÓD SŁOŃCA PORANEK MRÓZ SZADŹ MGŁA

Pajęczynowy zawrót głowy

vitoos

Któregoś wczesnojesiennego poranka trafiłem na dosłownie "pajęczynowy zawrót głowy. Najpierw zaliczyłem kilka własnym ciałem, a właściwe głową i szyją. Dopiero wtedy zacząłem się baczniej rozglądać i okazało się, że jest ich dookoła dziesiątki. Słońce akurat operowało niziutko ponad czubkami drzew, a pajęczyny pięknie świeciły odbitym od niego światłem.

Zaczynam od tej, która zaświeciła kolorami tęczy. Często zastanawiałem się, czy jest możliwe zobaczyć w pajęczynie pokrytej rosą, tęczę. Okazuje się, że w odpowiednich warunkach tak! W jakich? Nie wiem. Szedłem i po prostu to zobaczyłem.

Kolejna, zawieszona na wystającej wyżej niż pozostałe, trawce.

Następna, między drzewami.

Kolejna - dopiero w budowie.

Między młodymi iglakami...

...i koło płotu otaczającego uprawę leśną.

Poranek w lesie VII

vitoos

Ostatnie już fotografie z niedzieli, sprzed dwóch tygodni. Mogę śmiało powiedzieć, że to najpiękniejszy ranek, jaki do tej pory udało mi się fotograficznie spędzić w lesie.

Poranek w lesie VI

vitoos

...szczególnie urzekła mnie polana z niedawno zasadzonymi świerkami i sosenkami. Rozproszone przez mgłę i kory drzew światło tworzyło wydający się nierzeczywistym, klimat.

Poranek w lesie V

vitoos

... pobliską leśną drogę również malowały te niesamowite smugi objawiające się na mgle. Im dłuższa ogniskowa tym ciekawsze kolory.

Poranek w lesie IV

vitoos

...kiedy robiłem kilka kolejnych kroków w prawo lub w lewo moim oczom pokazywały się za każdym razem inaczej ułożone promienie. Pstryk za pstrykiem. Wtedy nie myślałem o tym, że gro tych zdjęć trzeba będzie usunąć, choć każde było inne.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci