Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : reportaz

Pocztówki z Biecza

vitoos

Latem miałem okazję odwiedzić niewielkie urokliwe miasteczko w powiecie gorlickim województwa małopolskiego. Poniżej kilka pocztówek z tego miasta.

 

Pocztówki z Piwnicznej

vitoos

Latem ubiegłego roku miałem okazję pospacerować po Piwnicznej, sanatoryjnej miejscowości malowniczo położonej w powiecie sądeckim w województwie małopolskim.

 

Fajerwerki

vitoos

Jedni są przeciwni, inni to uwielbiają. Ale jak już był ten cały pokaz fajerwerków, postanowiłem się wybrać i spróbować swoich sił w fotografowaniu. Drugi rok z rzędu w pobliskim miasteczku odbywa się pokaz pirotechniczny. Zamiast pić szampana i bawić się na imprezie postanowiłem zająć strategiczne miejsce około kilometr od epicentrum. Pogoda dopisała, nie było zbyt zimno i nie wiał wiatr. Idealne warunki do fotografowania.

FOT. WITOLD OCHAŁ SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI SYLWESTER POKAZ FAJERWERKÓW, POKAZ PIROTECHNICZNY

Fotograficzne podsumowanie 2018 roku

vitoos

Mimo słabej fotograficznie końcówki roku, zdecydowanie ubiegły sezon fotograficzny muszę zaliczyć do udanych. Ciężko było mi wybrać kilka, a nawet kilkanaście zdjęć, z których jestem szczególnie zadowolony, dlatego postanowiłem zatem wybrać po kilka z różnej tematyki. Proszę więc o poświęcenie kilku minut na oglądnięcie wspomnianych.

1. Wschody i zachody Księżyca.

2. Słońce z bliska.

3. Zjawiska optyczne na niebie (4 x halo słoneczne, 1 x halo księżycowe, 1 x słońca poboczne, 2 x słupy słoneczne).

4. Wyładowania atmosferyczne.

5. Wschody i zachody słońca pod akacjami.

6. Dalekie obserwacje Tatr (ok. 140 km w linii prostej).

7. Tęcze.

8. Promieniste wschody i zachody słońca.

9. Żółte wschody i zachody słońca.

10. Pomarańczowe wschody i zachody słońca.

11. Czerwone wschody i zachody słońca.

12. Ciekawe i groźne chmury.

13. Smugi opadowe.

14. Zdjęcia nocne.

15. Owady.

Kto dotrwał do końca - fanfary! ;)

Na blogu w ubiegłym roku pojawiło się 375 wpisów z 1328 zdjęciami. Zarejestrowałem około 140 000 odsłon i około 44 000 unikalnych użytkowników.

Głaz koło Groblorza "Diabli Kamień"

vitoos

Niedaleko mnie w miejscowości Iwierzyce leży największy w województwie podkarpacki głaz polodowcowy. Jego wymiary nad ziemią to 330 na 175 na 150 cm. Nie wiadomo ile go jest pod ziemią. Tego za szczęście nikt nie próbował sprawdzić, no bo po co odkopywać taki unikat. Jak chyba każdy duży głaz, i ten ma swoją legendę, która głosi, że szatan miał go użyć do zniszczenia pobliskiego kościoła w Nockowej. Stąd jego nazwa "Diabli Kamień". Jeśli nawet miałoby być trochę prawdy w tej legendzie, to diabeł nieco spudłował, bo ów kościół jest kilka kilometrów  od głazu... Druga jego nazwa to "koło Groblorza" Wiąże się to z inną legendą, że opodal (na pobliskiej grobli) mieszkał sługa dworu w Iwierzycach, którego hobby to było ostrzeliwanie bezpańskich psów.

Na kamieniu widać otwory, co wskazuje na to, że ktoś kiedyś chciał go rozłupać i wykorzystać do jakiejś jak mniemam budowy. Na szczęście nie udało się to i kamień leży zapomniany do dzisiaj. Zapomniany, bo żeby do niego trafić, trzeba się nieco postarać. Co prawda miejsce to jest zaznaczone na mapach google, ale nie dokładnie.

Gdyby ktoś był zainteresowany zwiedzaniem owego kamienia zapraszam do mnie po dokładniejsze namiary.

FOT. WITOLD OCHAŁ KAMIEŃ KOŁO GROBLORZA GŁAZ KOŁO GROBLORZA DIABELSKI KAMIEŃ IWIERZYCE POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI PODKARPACIE NAJWIĘKSZY GŁAZ POLODOWCOWY NA PODKARPACIU

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

vitoos

Skansen w Szymbarku obejmuje 15 drewnianych budynków i innych obiektów (wiatraki, piec garncarski, olejarnia, studnia, ule) rozmieszczonych na około 2 ha terenu.

Odwiedziłem to miejsce w lipcu. Mimo, że skansen nie jest zbyt duży i zwiedzenie go nie trwa długo, to wspaniałe miejsce na weekendowy wypad. Tuż obok znajduje się Kasztel, z którego zdjęcia również pokazywałem kilka tygodni temu.

FOT. WITOLD OCHAŁ SKANSEN MUZEUM WSI POGÓRZAŃSKIEJ W SZYMBARKU

Kasztel w Szymbarku

vitoos

Kasztel w Szymbarku (Małopolska) ma nietypowy wygląd. Nie przypomina typowej architektury polskich zamków, pałaców, czy obiektów obronnych. Jego sylwetka nawiązuje do stylu włoskiego z XIV i XV wieku.

Wybudowano go w XVI wieku, a budowa trwała 70 (!) lat. Budowla ma trzy dwie kondygnacje plus piwnice, prostokątny kształt, a na każdym narożu dostawiony jest kwadratowy alkierz, w którym na górze mieści się izdebka mieszkalna, na dole natomiast małe pomieszczenie wykorzystywane kiedyś jako zbrojownia.

Od stycznia 2011 roku budowla funkcjonuje jako Ośrodek Konferencyjno–Wystawienniczy. Kasztel otacza przestronny park, w którym znajduje się jeszcze oficyna dworska z końca XVIII wieku i restauracja "Stara Chata".

FOT. WITOLD OCHAŁ KASZTEL W SZYMBARKU OŚRODEK WYSTAWIENNICZO KONFERENCYJNY ROPA

Migawki z Rajdu Rzeszowskiego 2018

vitoos

Nie przepadam jakoś specjalnie za tego typu imprezami, ale  postanowiłem pojechać przyjrzeć się temu widowisku i przy okazji zrobić kilka fotek. Zdjęcia zrobione na odcinku specjalnym w miejscowości Zagorzyce, a sobotę 11 sierpnia.

FOT. WITOLD OCHAŁ RAJD RZESZOWSKI OS ZAGORZYCE 11.08.2018

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci