Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : wschod-ksiezyca

Wschód Księżyca w pełni | 30.05.2018

vitoos

Na taki układ czekałem ponad rok. Chciałem sfotografować wschodzący Księżyc dokładnie na tle wysokiego krzyża znajdującego się na pobliskim wzgórzu. Zrobiłem to co prawda już miesiąc temu, ale z dużo bliższej odległości. Tym razem fotografowałem z dużo większej odległości.

I nieco wcześniej:

I później.

Wschodzący Księżyc | 29.04.2018

vitoos

Wczoraj mi szczęście dopisało, nie inaczej było i dzisiaj. Wybrałem się fotografować zachód słońca, ale Księżyc tak mi się ciekawie usytuował w kadrze, że grzechem byłoby nie zrobić kilku fotek.

WITOLD OCHAŁ WSCHÓD KSIĘŻYCA SATELITA SREBRNY WIECZÓR ZMROK NIEBIESKA GODZINA PODKARPACIE ZAGORZYCE SIELEC PODLASEK

Blue Moon | 31.01.2018

vitoos

Blue Moon. Hm... wcale nie był niebieski :P Niebieskim księżycem nazywa się drugą pełnię występującą w tym samym miesiącu. Ostatnio miało to miejsce 19 lat temu.

Jednocześnie z tym zjawiskiem miało miejsce zaćmienie księżyca, a ostatnie zaćmienie niebieskiego księżyca było aż 150 lat temu. U nas niestety zaćmienia nie było widać i na pocieszenie zostaje z trudem przebijający się przez chmury Blue Moon. Zdjęcie z godziny 16:37.

BLUE MOON WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE GÓRA ROPCZYCKA WSCHÓD KSIĘŻYCA PEŁNIA SATELITA NIEBIESKI KSIĘŻYC ZIMA

Wschody i zachody księżyca 2017

vitoos

W tym roku zacząłem fotografować wschody i zachody księżyca podczas jego pełni. Warunki nie zawsze sprzyjały, ale kilka razy mi się to udało. Zdjęcia pokazywałem już na fotoblogu, a teraz zapraszam do podsumowania całego roku w postaci pokazu slajdów.

Wschód księżyca w pełni | 8.08.2017

vitoos

W ubiegły wtorek po raz kolejny, już teraz nie pamiętam który, polowałem z aparatem na wschodzący księżyc. Tym razem zupełnie przypadkiem trafiłem w miejsce, gdzie księżyc wschodził dokładnie nad wysokim kominem pobliskiej elektrociepłowni. Odległość od mojej miejscówki do komina wysokiego na 200 metrów wynosiła w linii prostej około 16 kilometrów. Jak widać z tej perspektywy, komin był tak duży jak ów komin ;)

Wschód księżyca | 9.07.2017

vitoos

Dzień wcześniej, w sobotę fotografowałem zachód księżyca za akacjami, a w niedzielę próbowałem fotografować wschód. Niestety księżyc wschodził kilka minut po zachodzie słońca i był jeszcze zbyt blady zaraz nad horyzontem. Dopiero kiedy zawędrował nieco wyżej stał się o wiele wyraźniejszy.

Wschód księżyca | 9.06.2017

vitoos

Dziś kolejna pełnia, którą miałem okazję fotografować o wschodzie księżyca. Podobno nazywa się pełnią truskawkową, ale nie zauważyłem, aby księżyc miał taką barwę ;) To oczywiście tylko taka nazwa umowna, bo księżyc o wschodzie ma barwę uzależnioną od wielu czynników - pozycji w tym czasie słońca, zachmurzenia, wilgotności, temperatury i wysokości nad horyzontem.

Kiedy go zauważyłem, był już cały nad horyzontem. Wtedy słońce jeszcze nie zaszło.

Kolejne zdjęcia zrobiłem piętnaście i dwadzieścia minut po wschodzie, kiedy słońce również było jeszcze nad horyzontem, ale księżyc o wiele bardziej widoczny.

Zjeżdżając do doliny kolejne.

Po drodze, kiedy było już prawie ciemno zatrzymałem się, aby zrobić jeszcze to zdjęcie.

I na koniec wczorajszy księżyc z podświetlonymi przez zachodzące słońce chmurami w tle.


© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci