Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : cma

Szara i nieatrakcyjna

vitoos

- Co mi strzeliło do głowy, żeby przywdziać ten szary potargany płaszcz... Teraz każdy uważa mnie za bezdomną - użalała się puchata ćma, którą spotkałem na początku czerwca na łące. Lubię te grubiutkie ciemki. Miałem sporo szczęścia, bo one jak mniemam w dzień śpią schowane w jakieś zaułki.

Śnieżnobiałe futerko

vitoos

- Moje futerko musi być zawsze w nienagannym stanie. Codziennie myję je w porannej rosie i suszę lekkim powoli lekkim zefirkiem - opowiadała o sobie pewna ciemka, którą spotkałem w maju ubiegłego roku.

W oczekiwaniu na zmrok

vitoos

Pod koniec września spotkałem ją schowaną na powyginanym liściu jakiejś rośliny rosnącej na łące. Udawała, że śpi, albo faktycznie spała, czekając, aż się ściemni, jak to ćmy miewają w zwyczaju.

Zdematerializowała się | Znamionókwa tarniówka

vitoos

Wieczorem spotkałem jedną na ścianie domu. Niestety było już prawie ciemno i nie mogłem już zrobić zdjęcia. Następnego dnia coś podobnego mignęło mi na liściu jabłonki. Na dodatek dwie bliźniaczki. Kiedy zająłem się fotografowaniem jednej, druga za ten czas zwiała z zadziwiającą szybkością. Zrobiłem kilka zdjęć, co trwało może dwie minuty, a drugiej już nie było :/

Znamionówka starka (Orgyia antiqua)

Schowany na jabłonce | Zmrocznik pazik

vitoos

Spacerując po ogrodzie przykuło moją uwagę różowe coś na liściu jabłonki. Podszedłem bliżej, a to zmrocznik pazik schował się w gęstwinie liści. Całe szczęście, że te ćmy są mało płochliwe i pozwolił mi zrobić kilka zdjęć, zanim przeniósł się w inne miejsce.

Zmrocznik pazik (Deilephila porcellus)

Ćma człapająca | Sadzanka rumienica

vitoos

Tydzień temu mimo nie najlepszej pogody zrobiłem rundkę po ogrodzie w poszukiwaniu owadów. Moją uwagę przykuło coś dużego i brązowego. Okazało się, że to ćma siedziała sobie w trawie i najprawdopodobniej drzemała. To Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa).

Po chwili okazało się, że wcale nie drzemała, albo ją zbudziłem, bo przeczłapała z trawki wprost na moją dłoń.

Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa)

Inne ciekawe ćmy z mojego fotoblogu: klik klik klik

Ćma nieprzytomna

vitoos

Tego wieczora postanowiła położyć się wcześniej spać... zaraz, zaraz, przecież ćmy zaczynają życie po zmroku... No to, tego wieczora jeszcze nie zdążyła się obudzić i zupełnie nieprzytomna dała się obfotografować ze wszystkich stron.

Ucieczka nieudana

vitoos

Nie była zbyt chętna do pozowania. Co do niej podchodziłem, podlatywała kilka metrów i zawsze siadała pod jakimś liściem. W końcu "dopadłem" ją pod liściem hortensji.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci