Menu

Co mi się nawinęło przed obiektyw...

Autor: Witold Ochał. Blog fotograficzny ukazujący podkarpacką przyrodę, krajobraz i zjawiska meteorologiczne.

Wpisy otagowane : deszcz

Widowiskowa chmura konwekcyjna

vitoos

Nieco ponad tydzień po południu była bardzo dynamiczna pogoda. Udało mi się przechwycić widowiskową chmurę opadową. Szczególnie ładnie prezentowała się od tyłu, kiedy podświetliło ją słońca. Między innymi pojawiły się na niej smugi, które w rzeczywistości są cieniami chmur.

FOT. WITOLD OCHAŁ CHMURA KONWEKCYJNA KONWEKCJA DESZCZ CIENIE CHMUR PROMIENIE ANTYZMIERZCHOWE

Ściana deszczu

vitoos

Gdy mocno pada mówi się, że przeszła "ściana deszczu". Mnie taką "ścianę" udało się sfotografować podczas burzy w ubiegłym tygodniu.

FOT. WITOLD OCHAŁ ŚCIANA DESZCZU SMUGI OPADOWE CHMURY BURZOWE TRZCIANA PODKARPACIE

Intensywne opady

vitoos

W ubiegłą niedzielę w ciągu dnia przechodziły krótkie, ale gwałtowne ulewy. Przed wieczorem wypatrzyłem na radarach opadów jedną z takich chmur opadowych i wyjechałem jej na przeciw. Udało mi się ją złapać i nawet na jej czele wykształciło się coś jakby szelf.

Podczas gdy powyższa chmura wędrowała prawie centralnie na mnie, to obok przechodziła druga z równie widowiskowymi smugami opadowymi.

FOT. WITOLD OCHAŁ PODKARPACIE ZAGORZYCE MIELEC CHMURA OPADOWA SMUGI OPADOWE METEOROLOGIA DESZCZ

Firany zwisające z chmur

vitoos

poniedziałek pokazywałem pomarańczowo - czerwono - różowy zachód słońca. Tego dnia, nieco wcześniej fotografowałem na dłuższej ogniskowej intensywne smugi opadowe, które  wyglądały jak firany zwisające z chmur.

 

Chmury, słońce, deszcz i ich efekt

vitoos

Ubiegły piętek wieczorem postanowiłem siedzieć w domu i odpuścić sobie fotografowanie zachodu. Tym bardziej, że pogoda nie była optymistyczna. Dookoła chmury i deszcz. Między czasie odstałem cynk, że pojawiło się słońce. Jak zwykle przygotowany, że w każdej chwili trzeba będzie wyjść, w kilka minut byłem na najbliższym pagórku. Po drodze zrobiłem zdjęcie subtelnej tęczy.

A kiedy wyjechałem na szczyt, czekał tam na mnie taki widok.

Zapomniałem dodać, że padał deszcz i pierwsze i drugie zdjęcie zostało zrobione z samochodu :)

 

Chmura opadowa | 15.07.2017

vitoos

Tydzień temu w sobotę znalazłem się przed zachodem na nowej miejscówce z widokiem na Rzeszów. Miałem tyle szczęścia, że akurat w okolicy przechodziła chmura, z której lokalnie mocno padało. Chwilami zachodzące słońce ładnie podświetlało smugi opadowe.

Burza, deszcz, lasery i tęcza, czyli wczorajszy zachód słońca

vitoos

Kiedy pisałem wczorajszy post ze zdjęciami komórki burzowej, nie przypuszczałem nawet, jakie atrakcje czekają mnie wieczorem. Przed godziną dwudziestą wyjechałem na najbliższą górkę nieświadom, że kilka kilometrów ode mnie powstała niewielka (w porównaniu z wczorajszą) komórka burzowa. Zanim zaczęło padać udało mi się zrobić kilka zdjęć.

Następne kilkanaście minut padało, a kiedy wreszcie przestało na niebie zaczął się prawdziwy spektakl. Niebo zostało podzielone na dwie części:

Na moment pojawił się również kawałek słabej tęczy (to zadanie dla spostrzegawczych):

Konwekcje | 23.04.2017

vitoos

Wczorajsza dynamiczna pogoda to raj dla fotografów zjawisk meteorologicznych, czyli również dla mnie. Kilka godzin spędziłem na spacerach po okolicy i fotografowaniu chmur. Miałem na tyle szczęścia, że mnie jakoś bardzo nie zlało, a dookoła obserwowałem kilka zjawiskowych komórek opadowych.

A jutro jeszcze kilka fotografii z mojego wieczornego czatowania.

© Co mi się nawinęło przed obiektyw...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci